Menu

   NPRC



    Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 2400,00 zł ze środków budżetu państwa w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
    Otrzymane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej, zakup elementów wyposażenia biblioteki a także nagród książkowych dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo.

    Oddział przedszkolny przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 1200,00 zł ze środków budżetu państwa w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
    Otrzymane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej do naszego przedszkola i nagród dla dzieci biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo.


KLASY I-II

      W pierszym półroczu 2022/2023 w klasach I - II w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowany był projekt czytelniczy "Podróż do krainy bajek i baśni". W czasie realizacji projektu wykorzystywane były bajki terapeutyczne, m. in. "Baba Jaga na poddaszu - o pokonywaniu strachu", "Koala nie potrafi - o tym, że każdy ma jakiś talent" oraz "Owczy pęd - otym, że warto myśleć samodzielnie". Celem programu było m. in. rozbudzenie potrzeby czytania, rozwijanie wyobraźni, przekazywanie wartości i norm społecznych.
      W czasie realizacji programu uczniom czytane były bajki i baśnie, które oddziaływały na: myśli, uczucia, postępowanie, rozwijały wrażliwość na piękno języja, wzbogacały słownictwo, pogłębiały i poszerzały wiadomości, pomagały w rozumieniu innych ludzi i otaczającego świata oraz pobudzały wyobraźnię.
      Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w programie. W skupieniu wysłuchiwali czytanego tekstu, brali czynny udział w rozmowach i wykonywali zadania. Dzięki realizacji programu uczniowie chętniej wypożyczali książki z zasobów biblioteki szkolnej.

ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

      W pierszym półroczu 2022/2023 w oddziałach przedszkolnych realizowany był Program Rozwoju Czytelnictwa, którego celelm było rozpowszechnianie czytelnictwa wśród przedszkolaków, rozwijanie aktywności, ciekawości związanej ze światem książki oraz wspomaganie rozwoju emocjonalnego dzieci.
      Pierwszym działaniem była akcja "Poranki z bajeczką". W ramach realizacji tego zadania codziennie rano czytano dzieciom wybrane bajki z nowo zakupionych książek, które były wyeksponowane w przedszkolnym kąciku czytelniczym. Dodatkową atrakcją dla dzieci była wizyta pana strażaka z OSP w Wólce Kańskiej, który zapoznał dzieci z bajką "Strażak Sam".
      Kolejnym działaniem była akcja "Seniorki z Wólki Kańskiej czytają przedszkolakom". Seniorki odczytały dzieciom bajkę o tematyce jesiennej.
      Następnym działaniem była akcja "Misie w szkolnej bibliotece". W ramach obchodów Dnia pluszowego Misia dzieci z oddziału przedszkolnego gościły pracownika Biblioteki Publicznej w Lisznie. W tym magicznym dniu dzieci słuchały bajek odczytanych przez przez zaproszonego gościa, których głównym bohaterem były misie. Ponadto dzieci brały udział w licznych zabawach ze swoimi misiami, a także otrzymały dyplomy przyjaciela Kubusia Puchatka.
      W grudniu odbyły się dwie akcje czytelnicze. Pierwsza z nich to "Święty Mikołaj zaprasza do lektury". Akcja ta została zorganizowana przy współpracy z Seniorami z Klubu Seniora Rejowiec Fabryczny. Seniorzy odwiedzili dzieci z oddziału przedszkolnego, aby wręczyć im własnoręcznie wykonane mikołaje z papieru oraz pyszne pierniczki. Ponadto przybyli goście odczytali piękną świąteczną bajkę. Po wysłuchaniu bajki dzieci wypowiadały się nt. tradycji bożonarodzeniowych, a Seniorzy opowiadali jak obchodzono święta gdy byli mali. Będąc w świątecznym klimacie wspólnie spiewano kolędy.
      Druga zaś to "Grudniowe spotkanie z książką". W ramach realizacji tego zadania wychowawcy oddziałów przedszkolnych, każdego dnia czytali dzieciom książki o tematyce świątecznej, które przybliżyły dziecim klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Po wysłuchaniu utworów literackich dzieci wykonywały prace plastyczne, m.in. choinkę, aniołka, bombkę.
      W ramach realizacji programu odbyły się konkursy: "Bajkowe zagadki", konkurs recytatorski "Zima w poezji" oraz konkurs plastyczny "Ulubiona postać bajkowa".
      Konkurs "Bajkowe zagadki" został zorganizowany w formie quizu w ramach obchodów Światowego Dnia Postaci z Bajek. Dzieci miały różnorodne zadania do wykonania, m. in. rozwiązywanie zagadek i rebusów oraz dopasowanie rekwizytów do postaci bajkowych.
      Kolejnym konkursem był szkolny konkurs recytatorski "Zima w poezji", którego celem było popularyzowanie poezji dziecięcej. Zwycięzcy etapu szkolnego reprezentowali oddział przedszkolny w gminnym konkursie recytatorskim o tym samym tytule.
      Ostatnim był konkurs plastyczny pt. "Ulubiona postać bajkowa". Dzieci za udział w konkursie otrzymały książki zakupione w ramach dofinansowania programu czytelniczego, a ich prace były wyesponowane na gazetce szkolnej.
      Działania realizowane w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa w oddziałach przedszkolnych cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i przysłużyły się do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA - KONKURSY

      Październik to miesiąc, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch konkursach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Finał odbył się 10 listopada.
      Głównym celem pierwszego konkursu plastycznego było wykonanie plakatu, który zachęci młodzież do czytania książek. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy IV i V. Jury, w osobach: p. Edyta Dul oraz p. Agnieszka Naróg, wyłoniło laureatów konkursu:
     I miejsce - Maja Domaciuk
     II miejsce - Szymon Dudek
     III miejsce - Roksana Pasieczna
oraz wyróżniło pracę Dawida Sadło.
      Drugi konkurs fotograficzny dotyczył "Sleeveface", czyli zdjęcia z okładką książki, to zdjęcia przedstawiające osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne, zabawne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Celem konkursu było: popularyzacja czytelnictwa poprzez zainteresowanie grafiką książki, czasopisma, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, wzbudzenie zainteresowania księgozbiorem biblioteki szkolnej, zachęcenie uczniów do rozwijania fotograficznego hobby.
Konkurs był dla uczniów klas III-V. Jury w składzie: p. Agnieszka Remiś i p. Małgorzata Wojciechowska oceniło prace i wyłoniło laureatów:
     I miejsce - Grzegorz Krupa
     II miejsce - Oliwier Szczepański
     III miejsce - Dawid Sadło
oraz przyznało dwa wyróżnienia dla: Roksany Pasiecznej i Pauliny Świderczuk. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy dyplom. Organizatorem konkursów była p. Beata Wdowicz.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej