Menu

   2023 / 2024

WRZESIEŃ

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

      4 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny 2023/24 mszą św. w kaplicy w Wólce Kańskiej. Po mszy uczniowie udali się do budynku szkoły, gdzie wszystkich przybyłych powitała serdecznie pani dyrektor Edyta Dul, która przedstawiła pracowników szkoły, złożyła życzenia nauczycielom, uczniom i rodzicom pomyślnego nowego roku szkolnego, zrealizowania planów i marzeń.
      Na koniec uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami.

NARODOWE CZYTANIE 2023

      W dniu 8 września nasza szkoła włączyła się w inicjatywę Kancelarii Prezydenta RP polegającą na wspólnym czytaniu narodowej literackiej klasyki. Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", podczas której w tym roku była czytana powieśc Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Nad całością czuwała p. Renata Sobkowicz, nauczycielka j. polskiego.
      Jest to wybitne dzieło polskiego powitywizmu. "Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886 - 1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 - lecie obchodzone jest w 2023 roku.
      Na zakończenie akcji p. Renata Sobkowicz wbiła uczniom w zeszyty pamiątkową pieczęć, potwierdzającą udział w akcji popularyzującej wspólne czytanie polskiej literatury.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

      Dnia 18 września wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata.
      W tym roku mija dokładnie 30 lat od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994r. Z raportów z poprzednich Akcji wynika, że od początku w polskiej edycji Clean Up The World wzięło udział ponad 20 milionów uczestników
      Tegoroczne hasło brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Hasło 30. Akcji, w pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii. Dopóki na naszej Planecie będzie chociażby jeden śmieć, trzeba będzie posprzątać, i wierzymy, że nie zabraknie, tych, którzy to bezinteresownie uczynią. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie na zaśmiecanie naszego najbliższego otoczenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

CLOWN WALDUŚ

      Dnia 18 września uczniowie naszej szkoły przywitali swojego wyczekiwanego gościa Clowna Waldusia. W tym roku hasłem przewodnim nowego występu naszego gościa było: "Myślenie + słuchanie + patrzenie = NAUKA! To wszystko nie boli - tylko ułatwia życie!"
      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0 - VI. Program wypełniony był dynamicznymi scenkami, sztuczkami, eksperymentami, zagadkami oraz rytmiczną muzyką. Magiczne sztuczki, wesołe scenki, niecodzienne rekwizyty, muzyka i taniec były podstawą dobrej zabawy. Jak zawsze nie zabrakło ciekawych zadań i zagadek dla dzieci.
      Widzowie chętnie brali udział w programie, ochotnicy z zaangażowaniem wcielali się w wymyślane przez Waldusia role oraz odważnie podejmowali się wykonania zadań wymyślanych przez klauna. Celem spotkania była wyjątkowa i skuteczna terapia śmiechem, zabawą, która pozwoliła naszym uczniom poprzez myślenie, słuchanie oraz patrzenie uczyć się i bawić. Połączenie wiedzy, myślenia i słuchania ze śmiesznym oraz kolorowym wyglądem Waldusia stosujących różne ciekawe formy iluzji, bardzo ułatwiło mu kontakt emocjonalny z uczniami, którzy chętnie podejmowali wyzwania, stawiając czoło pozytywnym konkurencjom.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLKA 2023

      W czwartek 20 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły swoje święto Dzień Przedszkolaka. Radość i śmiech dzieci rozbrzmiewały od samego rana. Tego dnia na placu zabw zostały zorganizowane zawody sportowe, zabawy ruchowe oraz mnóstwo innych atrakcji w salach. Dzieci rzucały do celu i uczestniczyły w zabawie z chustą animacyjną. Ponadto brały udział w zawodach sportowych. Każdy Przedszkolak został nagrodzony medalem i dyplomem.
      Dzień Przedszkolaka był niezapomnianym dniem, pełnym słońca, uśmiechów i wrażeń.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

      W dniu 24 września Stowarzyszenie LEPSZE JUTRO w Wólce Kańskiej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Chełmie, Gminą Rejowiec Fabryczny, Gminnym Ośrodkiem Kultury im. R. Kapuścińskiego w Pawłowie, Radą Sołecką wsi Wólka Kańska, KGW "Wólenianki" z Wólki Kańskiej, OSP w Wólce Kańskiej i NSP w Wólce Kańskiej zapewniło mieszkańcom oraz gościom szereg atrakcji, które pozwoliły uczcić to święto. Podczas tej uroczystości można było spróbować wielu specjałów z ziemniaków m.in. kartoflanki, pierogów, placków ziemniaczanych, klusek śląskich, frytek, ziemniaczanych sprężynek, a także ziemniaków z ogniska. Na uczestników festynu oprócz przysmaków gastronomicznych, czekały też zawody sportowe z ziemniakami oraz praktyczna nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie, którą przeprowadził ratownik medyczny pan Paweł Głażewski. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ZUMBA fitness zaprezentowany przez panią Monika Kruszyńska-Szczubiał. Na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze: "Swojska nuta" z Rejowca Fabrycznego i "Seniorki" z Wólki Kańskiej. Najbardziej wyczekiwaną atrakcją wśród najmłodszych były przyjaźnie usposobione Alpaki z Jasiowej Zagrody, dmuchana zjeżdżalnia, ale również wata cukrowa, popcorn. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna, której towarzyszył zespół "Histon".
      Powyższa inicjatywa utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że obchody tego święta stanowią doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej, jak również wspólnego i aktywnego spędzania czasu w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą.
      Dziękujemy serdecznie sponsorom i współorganizatorom za współpracę podczas organizacji wydarzenia oraz wszystkim zaangażowanym w jego realizację, dziękujemy KGW Jutrzenka z Krasnego za przygotowanie strefy gastronomicznej.
      Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie". Patroni medialni: Super Tydzień Chełmski, Radio BON TON.
      Sponsorami wydarzenia byli: Barbara Uchańska Działalność Usługowo-Handlowa, Tadeusz Uchański Prace Ziemne i Transportowe.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

      27 września uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Sportu. ETS jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie pod hasłem #BeActive. W sportowej rywalizacji wzięli udział uczniowie z klas III - VI. Każdy z uczestników musiał wykazać się zwinnością, skocznością, celnością oraz szybkością. A oto wyniki poszczególnych rywalizacji:
Klasy III-IV

Mistrz celności:
I miejsce - Grzegorz Krupa
II miejsce - Michał Psuja
III miejsce - Lena Pasieczna

Zwinnościowy tor przeszkód:
I miejsce - Grzegorz Krupa
II miejsce - Emanuel Dzieńkowski
III miejsce - Lena Naróg
Klasy V-VI

Mistrz celności:
I miejsce - Paulina Świderczuk
II miejsce - Maja Domaciuk
III miejsce - Szymon Dudek
Indywidualny Turniej Piłki Nożnej w Kategorii
Dziewcząt i Chłopców


I miejsce - Maja Domaciuk
II miejsce - Roksana Pasieczna
III miejsce - Paulina Świderczuk

I miejsce - Oliwier Szczepański
II miejsce - Szymon Dudek
III miejsce - Dawid Sadło
Pomysłodawcą i organizatorem sportowych potyczek była p. Beata Ładna- nauczyciel wychowania fizycznego.

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

      W dniu 28 września w naszej szkole obchodzono Dzień Jabłka. Z tej okazji w oddziale przedszkolnym rozpoczęto ten dzień zabawami z jabłkiem. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły przy piosence "Małe czerwone jabłuszko". Ponadto dzieci dowiedziały się o tym jak rośnie jabłoń i poznały etapy rozwoju jabłka na podstawie filmu edukacyjnego. Wykonały również piękne prace plastyczne "Czerwone jabłuszko", które zostały eksponowane na gazetce przedszkolnej. Na zakończenie dzieci i uczniowie zostali poczęstowani pysznymi jabłuszkami, a przy okazji wysłuchali krótkiej prelekcji zachęcającej do jedzenia owoców i warzyw, a w szczególności jabłek.
      Celem obchodów Dnia Jabłka było promowanie zdrowego stylu życia oraz intergracja dzieci.

JASIOWA ZAGRODA - ALPAKI

      W dniu 28 września dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III wybrali się na pieszą wycieczkę do Jasiowej Zagrody. Najważniejszym celem wycieczki było poznanie bliżej alpaki - zwierzęcia egzotycznego, cenionego za dobre relacje z dziećmi oraz pozyskiwanie wełny. W Jasiowej Zagrodzie dzieci i uczniowie mogli również spotakać takie zwierzęta jak: papugę, świnki, króliki oraz małego węża zbożowego. Podczas zwiedzania mieli możliwość karmienia alpak marchewką oraz wzięcia na ręce węża.
      Dzieci i uczniowie uczestniczyli w warsztatach z przędzenia wełny, którą wykorzystali do wykonania pracy plastycznej. Dodatkowymi atrakcjami były zabawy z liną oraz pieczone kiełbaski z grilla. Wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z alpaką oraz dostali dyplomy, lizaki i kolorowe balony. Miło spędziliśmy czas, a zabawa była przednia.
      Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie za możliwość spędzenia dnia w Jasiowej Zagrodzie.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2023

      29 września uczniowie włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu dzieci z Oddziału Przedszkolnego usłyszały baśń "Trzy małe świnki". Natomiast wśród czytanych utworów przez uczniów kl. I - VI znalazły się fragmenty m.in. "Kubusia Puchatka" A. A. Milne, "Gang Słodziaków" R. Piątkowskiej.
      Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Głośne czytanie to sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie więzi z dzieckiem. Ponadto, czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata, a dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.
      Warto wspomnieć, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
      Bez wątpienia głośne czytanie może być sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o różnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w szkole czy przedszkolu. To okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera. Warto więc sięgnąć po ulubioną lekturę.

EDUKACJA PRZYRODNICZA W KLASIE II

      27 września uczniowie klasy II realizowali na edukacji przyrodniczej temat "Kończy się lato". Uczniowie poznawali smaki, kształty i kolory owoców i warzyw.
      Drugoklasiści stworzyli "Kukiełki" złożone z różnych gatunków jabłek, winogron, cebuli, ziemniaczków i innych specjałów.
      Wiedzą, że witaminy zawarte w owocach i warzywach są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. I wcale nie trzeba łykać tabletek, wystarczą soki, sałatki i surówki.

DZIEŃ CHŁOPAKA 2023

      Dnia 26 września, w naszej szkole odbyły się obchody "Dnia Chłopaka". Organizatorem obchodów była pani Agata Maraszek we współpracy z Samorządem Uczniowskim.
      Aby uczcić chłopców nasza szkoła zorganizowała ognisko, podczas którego uczniowie piekli kiełbaski. Zorganizowano zawody w piłce nożnej, w których udział wzięli wszyscy uczniowie klas I-VI oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie podzieleni byli na cztery drużyny – w każdej drużynie był przynajmniej jeden przedstawiciel grupy wiekowej. Wszystkie drużyny konkurowały ze sobą zgodnie z zasadą fair play.

PAŹDZIERNIK

WYCIECZKA DO LUBLINA

      W dniu 2 października uczniowie z klas IV-VI wraz z p. Beatą Ładną uczestniczyli w wycieczce do Lublina. W Olimpie w Multikinie dzieci obejrzały film pt.: "Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy". Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Kosmoparku. Tam na uczniów czekało wiele atrakcji w ponad 40 różnych kosmicznych strefach. Wystawa kosmiczna obejmowała między innymi:
      - "Spacer Jowisza", gdzie uczniowie mogli poczuć zwiększoną grawitację na innej planecie.
      - "Rozmowa z Marsem" podczas, której można było wysłać wiadomość o 1000 kilometrów z Marsinatorem i usłyszeć siebie w nowy sposób.
      - "Naprawa w kosmosie", gdzie uczniowie mogli przekonać się jak trudno jest przeprowadzać naprawy w kosmosie.
      - W strefie "Ważenie kosmiczne" można było dowiedzieć się, ile ważysz na innych planetach.
      - Podczas "Wycieczki na ISS" można było poznać Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas wirtualnej wycieczki.
      - W "Szkole lotników" można było zdobyć szkolenie lotnicze bezpośrednio na wystawie i ukończyć "martwą pętlę".
      - W "Iluminatorze" można było obejrzeć Ziemię ze statku kosmicznego.
      Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak Wirówka. To główny symulator dla tych, którzy chcą polecieć w kosmos i poczuć, jak to jest być w stanie nieważkości.

CZWARTKI LEKKOATLETYCZNE

      W dniu 10 października podczas Zawodów Dziecięcych p.n. "Czwartki Lekkoatletyczne" zostały wręczone nagrody dla najlepszych szkół za zeszły 2022/2023 sezon. Wśród wyróżnionych znalazła się nasz szkoła, która w końcowej klasyfikacji zajęła X miejsce w XXIX Edycji Czwartków Lekkoatletycznych. Nagrody w postaci pamiątkowego dyplomu oraz pucharu odebrali uczniowie naszej szkoły: Bartosz Iwaniuk oraz Oliwier Szczepański.

      W tym dniu odbyły się również kolejne zawody lekkoatletyczne. A oto wyniki sportowej rywalizacji:
II miejsce - Paulina Świderczuk, piłeczka palantowa
III miejsce - Maja Domaciuk, 60m
W zawodach wzięli również udział: Oliwier Szczepański, Miłosz Szczepański oraz Bartosz Iwaniuk.
      Opiekunem uczniów podczas zawodów była p.Beata Ładna.

KARTKA DLA EMILKI

      Uczniowie naszej szkoły jak zawsze aktywnie włączyli się w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Dzięki temu uczą się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują pozytywną postawę wobec potrzebujących. Swoją postawą i zaangażowaniem  udowodnili nie raz, że nie jest im obojętny los chorych, samotnych, niepełnosprawnych i biednych. Tym razem postanowili wykonać własnoręcznie laurki, kartki urodzinowe, album z kucykami i spersonalizowanym breloczkiem dla ciężko chorej Emilki w związku z jej 6 urodzinami przypadającymi 12 października, aby dzień ten był wypełniony radością i uśmiechem.
      Emilce życzymy STO LAT i dużo zdrowia.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, której hasłem przewodnim było "Gdyby do szkoły chodziły anioły...".
      Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Edyta Dul, która serdecznie przywitała gości, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców.
      Kolejnym punktem uroczystości był występ uczniów klas IV - VI, którzy pod kierunkiem pani Renaty Sobkowicz wierszem, śpiewem i zabawnym skeczem wyrazili wdzięczność nauczycielom i pracownikom szkoły. Uczniowie złożyli życzenia, zaśpiewali "Sto lat" oraz wręczyli kwiaty nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji.
      Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej uświetnił swoim występem zespół śpiewaczy "Seniorki" z Wólki Kańskiej. Nie zabrakło również życzeń kierowanych pod adresem nauczycieli od zaproszonych gości.
      Pani dyrektor nagrodziła nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz za promowanie wśród uczniów pięknych postaw i wartości, a pracowników niepedagogicznych za wzorową pracę w zakresie administracyjno-gospodarczym.

WYCIECZKA DO KINA "ZORZA"

      Dnia 18 października dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-IV wzięli udział w wycieczce do kina "Zorza" na bajkę "Psi Patrol: Wielki film". Dzieci z radością i w skupieniu oglądały kolejną przygodę swoich ulubieńców na wielkim ekranie. Po raz kolejny przekonały się, że dobro zwycięża nad złem, a przyjaźń jest najcenniejszą rzeczą na świecie. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły najmłodszym widzom wielu niezapomnianych emocji.
      Głównym celem wycieczki było nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, wdrażanie do właściwych zachowań oraz rozumienie wartości takich jak: dobro, prawda, przyjaźń.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

      Dnia 19 października odbyło się spotkanie przedszkolaków oraz uczniów z funkcjonariuszami policji z Rejowca Fabrycznego, którzy przeprowadzili prelekcję na temat "Bezpieczny uczeń na drodze". Zaproszeni goście przypomnieli uczniom jakie obowiązują zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo, rowerem oraz samochodem.
      Kolejnym etapem spotkania z dziećmi było uświadomienie jak mają zachowywać się gdy zaczepi ich obca osoba. Dla osób poruszających się rowerami, zostały przypomniane niezbędne elementy, które powinny znajdować się na pojeździe jednośladowym ułatwiających zwiększenie widoczności dla kierowców aut.
      Funkcjonariusze opowiedzieli o sytuacjach, w których mogą znaleźć się dzieci w kontakcie agresywnymi psami. Pokazano tzw. "pozycję na żółwia" - pozycję bezpieczną, która uchroni przed atakiem oraz ryzykiem pogryzienia przez psa.
      Uczniowie dowiedzieli się również, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.
      Funkcjonariusze mówili również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu, m.in.: stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować), publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji bez zgody nagrywanego, podszywać się pod inną osobę.
      Dzieci dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjanci poinformowali również o kategoriach zagrożeń, m.in.: kontaktach z niebezpiecznymi treściami, z niebezpiecznymi osobami, z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc).
      Prelekcja policjantów może stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka, przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
      Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.
      W związku z realizacją doradztwa zawodowego panowie policjanci opowiedzieli także o swojej pracy. Wszyscy uważnie słuchali, czym zajmują się na co dzień, jakie są zalety i wady tego zawodu.

DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW

      W dniu 20 października w oddziałach przedszkolnych obchodzono Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Święto było poprzedzone zajęciami na temat zdrowego odżywiania oraz zapoznanie z piramidą zdrowego żywiania. Tego dnia dzieci brały udział w licznych zabawach związanych z tym świętem, m.in. owocowe memory, taniec do piosenki "Czerwone jabłuszko", układanie puzzli, kolorowanie kolorowanek tematycznych. Dzieci wykonały również owocowe szaszłyki, które zjadły ze smakiem. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia w owocowo - warzywnych opaskach.
      Głównym celem obchodów tego święta było zachęcanie dzieci do spożywania warzyw i owoców.

AKCJA: "SZKOŁA PAMIĘTA"

      Nasza szkoła przyłączyła się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pt. "Szkoła pamięta". Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
      Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.
      30 października w ramach akcji uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami uporządkowali m.in. bezimienne groby żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, rolników zamordowanych w Gołębiu przez NKWD znajdujące się na terenie cmentarza parafialnego w Kaniem.

PRZERWA NA CZYTANIE

      W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie 30 października uczestniczyli w IV Międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pod hasłem "Przerwa na czytanie". Uczniowie czytali książki wypożyczone z biblioteki szkolnej. Meli również okazję sprawdzić swoją wiedzę czytelniczą w zagadkach, rebusach czy też łamigłówkach. Zaś najmłodsi chętnie sięgali po kolorowanki z ulubionymi bohaterami książek. Czytano w salach lekcyjnych jak również na korytarzu szkolnym. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

LISTOPAD

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      W dniu 6 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przedszkolaki oraz uczniowie tego dnia przyszli do szkoły w przepięknych strojach, które zostały zaprezentowane podczas przejścia po czerwonym dywanie w rytm piosenki "Witajcie w naszej bajce". Następnie uczestnicy obchodów wysłuchali baśni pt. "Kopciuszek" odczytanej przez szkolnego bibliotekarza p. Anetę. Ponadto dzieci w grupach wybranych losowo rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, pomagały Kopciuszkowi oddzielić groch od ryżu oraz wzięły udział w zabawie "Jaka to melodia?" polegającej na rozpoznawaniu utworów muzycznych ze znanych bajek. Ta zabawa cieszyła się największym zainteresowaniem, a dzieci wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie. Najmłodsi wykonali również piękne prace plastyczne pt." Mój ulubiony bohater bajkowy", które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej. Podczas obchodów uczniowie w tajnym głosowaniu wyłonili zwycięzców z poszczególnych klas na najpiękniejszy strój. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnym upominkiem. Dodatkowo uczniowie przebrani w stroje tego dnia nie byli odpytywani. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykonali pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne na ściance przygotowanej specjalnie na tę okazję, a przedszkolaki dalej bawiły się podczas zabawy tanecznej.
      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia.

ZAELEKTRYZOWANI

      W dniu 7 listopada odwiedziła naszą szkołę grupa "Zaelektryzowani", która przeprowadziła niecodzienną lekcję pt. "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne". W ramach tego niezwykłego spektaklu na uczniów czekały m.in. takie atrakcje jak: napięcie powierzchniowe, zabawy z helem i ciekłym azotem, nietypowe spalanie metanu, ogniotrwały papier, poduszkowiec czy też lornetki zmieniające percepcję. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie badali prawdziwość teorii fizycznych i chemicznych, które mieli możliwość doświadczyć na własnej skórze. Przeprowadzone eksperymenty fizyczne i chemiczne były wspaniałą zabawą połączoną z nauką.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      W naszej szkole 9 listopada odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicząc corocznie w obchodach tego święta dajemy wyraz szacunku dla Tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uczniowie klas 4 - 6 pod kierunkiem pani Irminy Trojnary przypomnieli o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć wiersze oraz utwory muzyczne o tematyce patriotycznej. Akademię zakończyło przemówienie pani dyrektor, która przypomniała o potrzebie pielęgnowania pamięci i wolnej Ojczyźnie w której żyjemy.

XVI ULICZNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI

      10 listopada odbyły się w Pawłowie XVI Uliczne Biegi Niepodległości. Zawody organizowane dla uczczenia kolejnych rocznic uzyskania niepodległości przez Polskę. Równie ważnym pretekstem była promocja biegania jako najtańsza i najprostsza forma dbania o zdrowie fizyczne.
      Nasi uczniowie przywieźli dyplomy i medale:
          Wojciech Mikulski - kategoria klasy "0" za zajęcie II miejsca,
          Jowita Bąk - kategoria dziewczęta klas "II" za zajęcie II miejsca,
          Lena Pasieczna - kategoria dziewczęta klas "III" za zajęcie III miejsca,
          Bartosz Iwaniuk - kategoria chłopcy klas "VI" za zajęcie III miejsca.
      Organizatorem tegorocznych biegów byli: Szkoła Podstawowa w Pawłowie, UKS "START" Pawłów.

"HERBATKA DLA SENIORA" - OBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA SENIORA 2023

      W dniu 14 listopada przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z panią Justyną Krupą i panią Agnieszką Makowską - sołtyską Wólki Kańskiej, odwiedzili najstarszych mieszkańców miejscowości. Każdy z obecnych w domu seniorów wraz z życzeniami otrzymał herbatę. W ten sposób społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Światowego Dnia Seniora, które w tym roku przypada na dzień 14 listopada. Święto ma na celu m.in. docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową czy popularyzować ich udział w życiu kulturalnym.

ŚLUBOWANIE KLASY 1

      Jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Uczniowie klasy pierwszej 15 listopada przeżyli swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest ślubowanie na ucznia pierwszej klasy. Pierwszoklasiści w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
      Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion uczniów. Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

BEZPIECZNI W SIECI

      W dniu 15 listopada w klasach IV-VI został przeprowadzony przez p. Barbarę Czyż program profilaktyczny, nt. "Bezpieczni w sieci" zrealizowany w ramach współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym.
      Celem tego programu jest m.in.upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych w sieci, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka, rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno - komunikacyjnych...
      Świadomy użytkownik Internetu jest mniej narażony na negatywne konsekwencje korzystania z sieci, a odpowiedzialne i etyczne korzystanie z nowych technologii przyczynia się do budowania lepszego, bezpieczniejszego środowiska online dla nas wszystkich.

WIZYTA STRAŻAKÓW Z OSP KSRG W KANIEM

      W dniu 17 listopada naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP KSRG w Kaniem. Przeprowadzili prelekcję nt. "Bezpieczeństwo w domu i na drodze". Omówili zasady dzwonienia na numery alarmowe, jak powinno się dzwonić, co przekazywać operatorom głównego numeru alarmowego 112. Szczególnie zwrócili uwagę, że nie można samemu rozłączać rozmowy telefonicznej, robimy to dopiero po decyzji operatora. Następnie przypomnieli jak zachowujemy się w razie zagrożenia w szkole, domu i na drodze. Omówili także temat zagrożeń pożarowych: zasady postępowania w sytuacji kryzysowej, zawiadamianie straży pożarnej o zdarzeniu. Opowiedzieli o służbie jaką społecznie pełnią strażacy ochotnicy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i czym różnią się od strażaków OSP.
      Zwrócili uwagę, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi, prowadzi również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa dbając o bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miast. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi.
      Następnie zaprosili do współpracy na rzecz potrzebujących w okresie świąt Bożego Narodzenia - w tym roku zorganizowali akcję zbiórki dla dzieci i młodzieży z Chełmskiego Centrum Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Chełmie.
      Spotkanie było bardzo ciekawe, uczniowie zasypywali młodych strażaków nurtujących ich pytaniami, bardzo ciekawi ich trudnej pracy w niesieniu pomocy nie tylko ludziom ale i zwierzętom, usuwaniu szkód, które były wynikiem pogody. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od gości opaski oraz breloczki odblaskowe.
      Serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem uczniów.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

      W dniu 20 listopada w szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Ucznia, który przedstawił dzieciom ich prawa w oparciu o film edukacyjny. Każde prawo zostało szczegółowo omówione, podano przykłady łamania praw dziecka oraz wskazano dzieciom jak należy się w takiej sytuacji zachować i u kogo szukać wsparcia. Ponadto uczniom został przypomniany numer telefonu zaufania 800 12 12 12 do Rzecznika Praw Dziecka.
      Następnie uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły mieli za zadanie prawidłowo przyporządkować prawa dziecka do podanych zdań. Uczniowie z tym zadaniem poradzili sobie doskonale. W ramach spotkania Rzecznik przygotował gazetkę tematyczną, przedstawiającą najważniejsze prawa każdego dziecka.
      Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom balony z napisem "20 listopada, Dzień Praw Dziecka".

WYCIECZKA DO LUBLINA

      W dniu 21 listopada uczniowie klas IV- VI wzięli udział w wycieczce szkolnej do Lublina. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kinie, gdzie uczniowie obejrzeli film pt. "Kajtek Czarodziej". Główny bohater filmu, Antek przedstawia świat sprzed wielu lat, ale pokazane w nim tematy, zachowania, relacje są ponadczasowe. Historia chłopca, który odkrył w sobie niezwykłe moce i myśli, że dzięki którym pokona trudności i rozwiąże wszystkie problemy.
      Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Trampolin "Strefa Wysokich Lotów". To miejsce, gdzie znajdują się różnego rodzaju trampoliny oraz basen z gąbkami. Przed wejściem na główną halę uczniowie zostali zapoznani z regulaminem obiektu, a także mieli małą rozgrzewkę pod czujnym okiem profesjonalnego trenera. Po rozgrzewce uczestnicy wycieczki wykonywali ciekawe ćwiczenia, grali w zbijaka, a nawet próbowali robić salta. Czas spędzony na trampolinach okazał się dla wszystkich niezwykle ciekawą lekcją wychowania fizycznego.
      Celem wycieczki była integracja uczniów klas IV-VI, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      Dnia 22 listopada koordynatorki programu wychowawczo - profilaktycznego – pani Monika Kotlarz oraz pani Justyna Krupa przeprowadziły w naszej szkole obchody z okazji Dnia Życzliwość.
      Na początku spotkania panie wspólnie z uczniami i dziećmi z oddziału przedszkolnego przeprowadziły doświadczenie, podczas którego omówione zostało zagadnienie "Co dzieje się z ludzkim mózgiem, gdy słyszy negatywne i obraźliwe słowa pod swoim adresem". Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia uczniowie opisywali jaka jest osoba nieżyczliwa i jakich słów używa. Następnie uczniowie opisywali jaka jest osoba życzliwa i jakich powinna używać słów.
      Na zakończenie wszyscy stojąc w kręgu podali sobie poprzez uściśnięcie dłoni "promyk życzliwości".

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      W dniu 25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia najmłodsi mogli przynieść ze sobą swoje ulubione maskotki. Przedszkolaki podczas zabaw porannych przedstawiły swoje pluszaki. Ponadto dzieci odwiedził wspaniały gość - p. Aneta Psujek, pracownik Biblioteki Publicznej w Lisznie. Pani Aneta przeczytała dwie bajki, w których głównymi bohaterami były misie.
      Dodatkowo pani dyrektor Edyta Dul wręczyła prezenty wszystkim uczestnikom w formie misiowych breloków wykonanych na drukarce 3D. Dodatkowo wszyscy zostali poczęstowani pysznymi ciasteczkami Lubisie. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia grupowe.
      Przedszkolaki wykonały prace plastyczne pt. "Mój Miś". W czasie spotkania nie zabrakło wspólnych zabaw muzyczno - ruchowych przy piosenkach "Dwa misie" i "Jadą misie".
      Ten dzień przebiegł w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.

ZABAWA ANDRZEJKOWA 2023

      Dnia 28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Jej celem była integracja dzieci z oddziału przedszkolnego z uczniami ze szkoły podstawowej oraz gronem pedagogicznym.
      Podczas wydarzenia można było także brać udział w takich zabawach jak "krzesełka" oraz taniec z balonem.
      Kolejnym punktem andrzejek był poczęstunek, gdzie każdy uczestnik mógł spróbować ciasta przygotowanego przez rodziców przedszkolaków i uczniów ze szkoły podstawowej.
      W trakcie zabawy nasza Rada Rodziców zorganizowała loterię fantową, z której zebrane środki w kwocie 450 zł zostały przeznaczone na rehabilitację Błażeja, ucznia ZS w Siedliszczu.
      Czas spędzony na zabawie minął błyskawicznie a udział w atrakcjach na pewno pozostawi niezapomniane wspomnienia w sercach uczestników.
      Nad przygotowaniem zabawy andrzejkowej czuwały panie Agata Maraszek, Beata Ładna oraz Joanna Zduńczuk.

GRUDZIEŃ

"Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY" - LISTONOSZ

      4 grudnia w ramach projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody" odbyło się spotkanie z listonoszem - p. Michałem, który przybliżył dzieciom pracę listonosza i innych pracowników poczty, a także poznanie drogi listu od nadawcy do odbiorcy, budzenie szacunku do pracy pracowników Poczty Polskiej, zwrócenie uwagi na charakterystyczny ubiór listonosza.

AKCJA CHARYTATYWNA "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM"

      Dzieci, uczniowie, grono pedagogiczne oraz pracownicy Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej przyłączyli się do akcji charytatywnej "I Ty możesz zostać Świetym Mikołajem". Pomysłodawcą zbiórki produktów było OSP KSRG w Kaniem. Założeniem akcji była zbiórka najpotrzebniejszych produktów chemicznych, higienicznych oraz słodyczy.
      W dniu 6 grudnia nastąpiło oficjalne przekazanie strażakom zebranych produktów, które trafią do Chełmskiego Centrum Pomocy Dzieciom i Rodzinie.
      Celem akcji było wzbudzanie empatii na potrzeby innych ludzi.

MIKOŁAJ

      Dnia 6 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Zacny gość zapukał do okien oddziału przedszkolnego ze swoimi pomocnikami "reniferami" Romeo i Kostkiem obwieszczając swoje przybycie. Cała społeczność szkolna zebrała się w pięknie przystrojonej, w świątecznym klimacie sali gimnastycznej oczekując na prezenty.
      Pani dyrektor Edyta Dul powitała Świętego Mikołaja, panią Mikołkajową oraz ich pomocników. Zacny gość zaczął rozdawanie prezentów od najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych, a potem zapraszał uczniów klas starszych. Uczniowie klas I-III zaśpiewali dla Mikołaja piosenkę z pokazywaniem "Mikołaj jest razem z nami!".
      Na zakończenie pani dyrektor wręczyła Świętemu Mikołajowi słodki upominek, podziękowanie za przybycie oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia indywidualne i grupowe.
      Dodatkowo dzieci z oddziałów przedszkolnych otrzymały nowe zabawki do swoich sal od pani dyrektor i zarządu Stowarzyszenia Lepsze Jutro.
      Serdecznie dziękujemy "Jasiowej Zagrodzie" za pomoc w organizacji Mikołajek, dzięki Państwa życzliwości ten dzień był wyjątkowy i magiczny.

X GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "BOŻE NARODZENIE SŁOWEM MALOWANE"

      W dniu 14 grudnia odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski pt. "Boże Narodzenie słowem malowane". Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce bożonarodzeniowej, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień recytatorskich dzieci oraz integracja międzyszkolna. W konkursie wzięły udział dzieci 5-6 letnie z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I szkół z terenu naszej gminy. Młodzi recytatorzy sięgnęli po tradycyjną oraz nowoczesną poezję polską i przybliżyli magię tych najcudowniejszych świąt.
      Komisja w składzie: p. Dorota Kiejda, p. Aneta Psujek i p. Renata Sobkowicz wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:
Laureatami w kategorii dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego zostali:
I miejsce- Franciszek Psuja, SP w Lisznie;
II miejsce- Magdalena Kotlarz, NSP w Wólce Kańskiej;
III miejsce- Natan Mielniczuk, NSP w Kaniem.

Laureatami w kategorii uczniowie klas I zostali:
I miejsce-Franciszek Rybiński, SP w Lisznie;
II miejsce-Michał Makowski, NSP w Wólce Kańskiej;
III miejsce-Filip Kowalik, NSP w Wólce Kańskiej.
      Zwycięscy oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które zostały ufundowane przez p. Zdzisława Krupę Wójta Gminy Rejowiec Fabryczny.
      Przebieg konkursu umilił występ uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, którzy wykonali piękne pastorałki. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia i udano się na słodki poczęstunek.
      Spotkaniu towarzyszyła niezwykła atmosfera spowodowana nie tylko urokiem poezji, ale też duchem zdrowej rywalizacji.

AKCJA CHARYTATYWNA "DLA MARIUSZA"

      Nasza szkoła przygotowując smaczne pierniczki i stroiki świąteczne dołożyła małą cegiełkę do zbiórki charytatywnej dla p.Mariusza, która będzie miała miejsce 17 grudnia podczas JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO w Siedliszczu.

RODZINNY KONKURS PROFILAKTYCZNY "WOLNI OD UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH"

      W dniu 19 grudnia odbyło się podsumowanie Rodzinnego Konkursu Profilaktycznego "Wolni od uzależnień behawioralnych". Celem konkursu było promowanie stylu życia wolnego od rzeczy powodujących uzależnienia i zwiększenie obszaru świadomości o zagrożeniach uzależnieniami behawioralnymi oraz kształtowanie odpowiedniej postawy wobec własnego zdrowia.
      Konkurs skierowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów klas I-III oraz uczniów klas IV-VI. Na konkurs wpłynęło 21 prac. Prace konkursowe oceniała komisja w skład, której wchodzili przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym. Członkowie Komisji brali pod uwagę treść - przekaz profilaktyczny, oryginalność, pomysłowość oraz estetykę, przyznając następujące miejsca:
w kategorii dzieci z oddziałów przedszkolnych:
      Dzieci 3-4 letnie
I miejsce- Patryk Dudziak
II miejsce- Antoni Kowalik
III miejsce- Milena Naróg

      Dzieci 5-6 letnie
I miejsce- Magdalena Kotlarz, Aleksandra Krupa
II miejsce- Nikodem Iwaniuk
III miejsce- Dominik Zięba
      w kategorii klas I-III:
I miejsce- Filip Kowalik
II miejsce- Lena Naróg
III miejsce- Filip Łysomirski

      w kategorii klas IV-VI:
I miejsce- Grzegorz Krupa
II miejsce- Krystian Mielniczuk
III miejsce- Michał Psuja
      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe sfinansowane w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2024.
      Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła podziękowania dla przedstawicieli komisji konkursowej oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia. Ponadto zorganizowano wystawę prac konkursowych na górnym korytarzu szkoły.

JASEŁKA I SZKOLNA WIGILIA

      W dniu 21 grudnia odbyła się w szkole Uroczystość Wigilii Szkolnej. Z tej okazji uczniowie klasy III, V i VI przedstawili jasełka zatytułowane "Niesforna klasa". Akcja toczy się we współczesnej klasie, w której uczniowie toczą spory i rozrabiają. W klasie pojawia się anioł i diabeł, którzy toczą spór o dusze dzieci. Anioł zachęca je do obejrzenia sceny narodzenia pana Jezusa i zabiera je w podróż do Betlejem, która odmienia serca dzieci. Po powrocie diabeł przegrywa walkę, a nauczycielka nie poznaje swojej klasy.
      Aktorzy wspaniale odegrali role dzięki czemu widzowie (uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście) oglądali przedstawienie z wielkim zainteresowaniem..
      Na wigilii szkolnej gościliśmy księdza proboszcza - Romana Knysia, przewodniczącego Rady Gminy Rejowiec Fabryczny - p. Mirosława Maziarza, prezesa OSP w Wólce Kańskiej - p. Mirosława Świderczuka, komendanta OSP w Wólce Kańskiej - p. Mariusza Świderczuka, przewodniczącą Rady Rodziców - p. Agnieszkę Makowską oraz zespół śpiewaczy Seniorki z Wólki Kańskiej.
      Zespół Seniorki z Wólki Kańskiej zaprosił nas do wspólnego kolędowania. Ksiądz proboszcz odczytał fragment z Ewangelii wg. św. Łukasza mówiący o narodzeniu Pana Jezusa.
      Uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia, następnie zasiedli do wspólnego stołu przygotowanego przez rodziców.

"Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY" - ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

      Ozdabianie świątecznych pierniczków z p. Justyną - nauczycielem wychowania przedszkolnego w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody".

STYCZEŃ

NIECHAJ ZDROWE ODŻYWIANIE TWOIM NAWYKIEM SIĘ STANIE

      Od dnia 9 stycznia nasza szkoła zaczęła realizować innowację pedagogiczną o nazwie "Niechaj zdrowe odżywianie Twoim nawykiem się stanie". Podczas jej trwania, co dwa tygodnie, uczniowie będą przygotowywać zdrowe kanapki, które następnie będą sprzedawać swoim kolegom oraz pracownikom szkoły. Uzbierane środki będą przekazane na wybrany przez uczniów cel.

III NOWOROCZNY WIECZÓRZ KOLĘD I PASTORAŁEK

      21 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w III Noworocznym Wieczorze Kolęd i Pastorałek pn. "Bo się narodził Zbawiciel" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie.

SZKOLNA WYCIECZKA DO LUBLINA

      22 stycznia uczniowie z klas III - VI wzięli udział w wycieczce do Lublina. Plan wycieczki obejmował LaserCity (paintball laserowy + laserowa strzelnica + laserowy labirynt) oraz Multikino, w którym uczniowie obejrzeli film p.t.: "Akademia Pana Kleksa". Organizatorem wyjazdu była p. Beata Ładna.

V OGÓLNOPOLSKI RODZINNY KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY "LUDOWE OZDOBY CHOINKOWE"

      W grudniu 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w V Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno – Technicznym "Ludowe ozdoby choinkowe" zorganizowanym przez Przedszkole "Małych Odkrywców" w Piaskach.
      W konkursie wzięło udział 6 dzieci z oddziałów przedszkolnych Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej.
      Laureatem został Patryk Dudziak oraz Milena Naróg otrzymała wyróżnienie.
      Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w konkursie.

      Wszystkim dzieciom, które brały udział w konkursie gratulujemy!

ZBIÓRKA NA SCHRONISKO

      W dniach od 17 stycznia do 24 stycznia nasza szkoła organizowała zbiórkę dla podopiecznych Fundacji Hospicjum Starego Psa u Psiej Mamy w Chełmie. Akcja odniosła wielki sukces wśród szkolnej społeczności, a ilość zebranej karmy na pewno wystarczy psiakom w hospicjum na wiele dni.
      Serdecznie dziękujemy za włączenie się do naszej akcji GBP Pawłów - Filia w Lisznie.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      25 stycznia odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pani Dyrektor Edyta Dul powitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia występów przygotowanych przez dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I - VI. Wnuczęta śpiewem i tańcem wyrazili wdzięczność za miłość, cierpliwość, obecność i wsparcie.
      Na koniec uroczystości dzieci i uczniowie wręczyli przygotowane wcześniej upominki dla Babć i Dziadków. Akademię uświetnił występ zespołu "Seniorki" z Wólki Kańskiej.
      Na zakończenie przybyli goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a potem dołączyli do zabawy karnawałowej ze swoimi wnukami.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

      Dnia 25 stycznia w szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla wszystkich uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Był to dzień bardzo wyczekiwany przez wszystkich, zaróno młodszych jak i starszych, który wprowadził ich w wesoły nastrój i zachęcił do wspolnej zabawy. Była to również okazja do zaprezentowania strojów karnawałowych.
      W sali gimnastycznej podczas pląsów było bardzo kolorowo i wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy. Zarówno dzieci, jak i uczniowie bawili się w rytmie ulubionej muzyki i najnowszych hitów. W czasie przerwy uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych mogli posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.

BEZPIECZNE FERIE

      W dniu 26 stycznia 2024 roku uczniowie wzięli udział w pogadance profilaktycznej na temat "Bezpieczne ferie".
      Pani Justyna Krupa wraz z panią Moniką Kotlarz omówiły najważniejsze zasady bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać podczas ferii. Dotyczyły one m.in. bezpiecznego korzystania ze sportów zimowych, konsekwencji wynikających z wchodzenia na zamarznięty lód na rzekach, stawach lub jeziorach. Ponadto panie przypomniały zasady postępowania wobec nieznajomej osoby "Nie rozmawiaj... Nie ufaj.... Nie wpuszczaj do domu...". Przypomniały numery alarmowe i zasady wzywania służb ratowniczych, a także o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.

LUTY

WALENTYNKI

      Dnia 14 lutego Samorząd Szkolny pod opieką pani Agaty Maraszek, zorganizował w naszej szkole Pocztę Walentynkową. Każdy uczeń mógł przesłać życzenia wybranej osobie. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani pięknymi kartkami oraz balonikami.

"NIECHAJ ZDROWE ODŻYWIANIE TWOIM NAWYKIEM SIĘ STANIE"

      W dniu 20 lutego w naszej szkole odbyła się akcja w ramach innowacji pedagogicznej pod nazwą "Zdrowe śniadanie".

"ŻYWA LEKCJA MUZYKI" - SPOTKANIE Z PANEM RYSZARDEM MAZIARCZUKIEM

      W dniu 21 lutego uczniowie gościli pana Ryszarda Maziarczuka, który od dziecka gra na akordeonie. W trakcie spotkania uczniowie mogli nie tylko posłuchać różnych utworów, ale również zasięgnąć informacji o budowie tego instrumentu oraz poznać ciekawostki na jego temat. Uczestnicy spotkania mogli również podjąć próbę samodzielnej gry na tym instrumencie.
      Na zakończenie pani dyrektor Edyta Dul wręczyła panu Ryszardowi podziękowanie za przybycie oraz wykonano pamiątkowe zdjęcie. Wspólnie spędzony czas pozostanie miłym wspomnieniem.

SPOTKANIE Z KAPITANEM ŻEGLUGI WIELKIEJ - PANEM KRZYSZTOFEM MIELNICZUKIEM

      23 lutego w naszej szkole gościliśmy p. Krzysztofa Mielniczuka - Kapitana Żeglugi Wielkiej, który opowiedział uczniom o swojej pracy na statkach dalekomorskich, jakimi są kontenerowce. Są one bardzo dużymi jednostkami, gdzie może mieścić się nawet 21 tysięcy kontenerów.
      Wujek Gosi i Wojtka w ciekawy sposób opowiedział uczniom o pracy na morzu, o specjalnych zadaniach na statku, o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na marynarzy na morzach i oceanach, jak wygląda załadunek i rozładunek kontenerów, jak bezpiecznie przepłynąć drogę z Europy do Chin przez kanał Sueski.
      Ciekawa prezentacja zdjęć i nagrań z morza wywarły na wszystkich ogromne wrażenie oraz uświadomiły wyjątkowy charakter pracy Kapitana Żeglugi Wielkiej.
      W ramach doradztwa zawodowego nasz gość opowiedział jaką ścieżkę przeszedł, aby na koniec móc być kapitanem.
      Spotkanie było bardzo ciekawe, uczniowie byli zachwyceni, a ponadto mogli się przekonać, że mieszkając w naszych okolicach można być też kapitanem statku. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

      23 lutego w naszej szkole w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją został zorganizowany Rodzinny wieczór gier i zabaw. Na początku spotkania przybliżono rodzicom w formie prezentacji multimedialnej problem depresji u dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w licznych grach i zabawach ruchowych. Kulminacyjnym punktem spotkania były rodzinne warsztaty plastyczne " Wyspa Minionków".
      Cieszymy się, że tak duża liczba rodziców odpowiedziała na zaproszenie swoich dzieci na ten wyjątkowy wieczór.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

      Uczniowie pod koniec stycznia 2024 r. wzięli udział w akcji DBI, pod hasłem: "Bezpieczny Internet dla wszystkich". Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu SaferInternet. W tym roku DBI przypadł na dzień 6 lutego.
      W klasach I-III zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone na edukacji informatycznej w formie filmów rysunkowych, gdzie uczniowie obejrzeli i omawiali kreskówki, pt. "Owce w sieci", udostępnione przez Saferinternet. Celem kreskówek jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.
      W klasach IV-V przeprowadzono na informatyce zajęcia edukacyjne w oparciu o scenariusz i film dostępny na stronie: edukacja.fdds.pl. Uczniowie obejrzeli film pt. "Gdzie jest Mimi?". Materiał ten dotyczył cyberprzemocy rówieśniczej. Uczniom został również pokazany film: Uważaj, co udostępniasz. Materiał pokazuje dość prosty scenariusz zaczepiania i szokowania ludzi wiedzą na ich temat, którą prowadzący-prowokator uzyskał z mediów społecznościowych. Filmik przedstawia, jak dużo informacji o sobie udostępniamy na portalach społecznościowych i jak łatwo jest nas dzięki temu namierzyć.
      Na zajęciach plastyki uczniowie po omówieniu zagadnień związanych z DBI wykonali plakaty nt. "Bezpieczny internet", które zostały wywieszone na głównym korytarzu.

MARZEC

POMAGAMY

      Nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywno-ekologicznej, która polegała na zbiórce plastikowych nakrętek (po sokach, napojach, itp.).
      Dlaczego nakrętki? W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania, pojemniki, kosze na śmieci czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów. Gotowy do przetworzenia plastik ze zbieranych przedmiotów można też ponownie wykorzystać w produkcji np. worków na śmieci!
      W tym roku zbieraliśmy nakrętki dla Klaudii i Marcina Karwatów, które 5 marca przekazaliśmy p. Doroty Karwat.

"NIECHAJ ZDROWE ODŻYWIANIE TWOIM NAWYKIEM SIĘ STANIE"

      Dnia 6 marca kolejna odsłona projektu. Uczniowie klasy V i VI przygotowali dla wszystkich zdrowe kanapki, warzywa dostarczyli uczniowie klasy IV.

DZIEŃ KOBIET

      Dzień Kobiet - święto małych i dużych Pań. Z tej okazji uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej śpiewem i tańcem uczcili to święto. Nasi mali artyści zaśpiewali piosenki "Chodź pomaluj mój świat", "8 marca", "Dzięki, że jesteś". Zaprezentowali również swój układ taneczny do piosenki "Rozwiń swoje skrzydła".
      Samorząd Uczniowski, by umilić świętowanie wręczył wszystkim Paniom - małym i dużym drobne upominki.

DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ

      Z okazji Dnia Kobiet w sobotę 9 marca w świetlicy wiejskiej w Wólce Kańskiej uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Pani Sołtys i Rady Sołeckiej wsi Wólka Kańska zaprezentowali wszystkim zgromadzonym gościom program artystyczny.
      Uczniów do występu przygotowała p. Aneta Wójcik.

WARSZTATY WIELKANOCNE

      Dnia 12 marca zostały przeprowadzone przez panią Urszulę Kwiatosz wielkanocne warsztaty plastyczne. Uczniowie biorący udział w warsztatach własnoręcznie przygotowali zaprawę gipsową do wykonania odlewów. Powstały pisanki, króliczki, kurczaczki i koszyczki i wiele innych form. Następnie każdy miał możliwość samodzielnie pomalować farbami wykonany wcześniej gipsowy odlew. Finalnie wykonany odlew przybrał formę magnesu z motywem wielkanocnym. Przeprowadzone zajęcia rozbudziły w uczniach kreatywność i twórczość.

HAPPY ST. PATRICK`S DAY!

      W poniedziałek, 18 marca, po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka - irlandzkie święto narodowe i religijne. Obowiązującym kolorem tego dnia była zieleń, nawiązująca do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizująca koniczynę. Poznaliśmy również legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, zwyczaje i symbole związane z tym świętem oraz dowiedzieliśmy się jak wygląda flaga tego kraju.
      Uczniowie klas od I do VI, wzięli także udział w quizie na temat tego zielonego święta, zdobywając ciekawe nagrody, które będą mogli wykorzystać podczas lekcji języka angielskiego. Były to na przykład 3 minuty na teście z książką lub wspólne oglądanie filmu. Odważne osoby mogły także spróbować przeczytać życzenia w języku irlandzkim.
      Na zakończenie czekała na nas zielona, smaczna niespodzianka - ciasteczkowe koniczynki, przygotowane przez uczniów klasy IV i VI.
      Organizatorem tego zielonego święta był nauczyciel języka angielskiego – Agata Maraszek.

Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY

      Dnia 20 marca odbyły się warsztaty wielkanocne z panią Sylwią - nauczycielem wychowania przedszkolnego w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym: "Z mamą i tatą poznaję zawody".

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

      21 marca uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej obchodzili Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia wszyscy przyszli w skarpetkach nie do pary. Pani Justyna Krupa z p. Katarzyną Szykułą przeprowadziły prelekcję na temat choroby jaką jest Zespół Downa. Uczniom przedstawiono osoby z tą chorobą, które odniosły sukces na całym świecie w branży aktorskiej, czy też modelingu. Ponadto dzieci i uczniowie pokolorowali skarpetki według własnego pomysłu i ułożyli z nich serce.
      Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Celem obchodów tego święta było podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa oraz rozwijanie poczucia szacunku i empatii do drugiego człowieka.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

      21 marca w naszej szkole obchodzono Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji wszyscy zgromadzili się na placu szkolnym przy wspólnym ognisku. Uczniowie ze smakiem zajadali pyszne kiełbaski przygotowane przez Radę Rodziców. Następnie aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Bawili się w berka i korzystali ze sprzętu na placu zabaw. Ponadto dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały prace plastyczne - wiosenne kwiaty. Podczas zajęć edukacyjnych omówili pierwsze zwiastuny wiosny. Grupa 5-6 latków wykonała taniec do piosenki o tematyce wiosennej.

WYCIECZKA DO LUBLINA

      W dniu 26 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Lublina.
      Plan wycieczki obejmował lekcję w-f na trampolinach w Strefie Wysokich Lotów. Na początku uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w obiekcie. Następnie dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. trampolin zwyczajnych i sportowych, tuneli, zjeżdżalni oraz dużych klocków.
      Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w galerii Olimp, gdzie w kinie Multikino uczniowie obejrzeli film p.t. "Pies i kot". Na zakończenie uczniowie zjedli obiad w restauracji McDonald`s.
      Opiekunami uczniów podczas wycieczki były panie: Justyna Krupa, Agata Maraszek oraz Aneta Wójcik.

POKAZY HISTORYCZNE

      W dniu 27 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach historycznych grupy rekonstrukcyjnej "Patriotic". Dzieci poznały najważniejsze wydarzenia oraz umundurowanie i broń I i II Wojny Światowej. Przypomniano również sylwetki Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera oraz Romana Dmowskiego.

SPOTKANIE WIELKANOCNE

      27 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego wystąpiły przed publicznością szkolną w krótkim montażu muzycznym. Przedszkolaki zaśpiewały dwie pieśni religijne pt. "Rysuję krzyż" oraz "Tam na krzyżu". Po występie Pani Dyrektor wskazała uczniom istotę tego spotkania, przypomniała wielkanocne tradycje oraz złożyła wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia. Ponadto najmłodsi poczęstowali wszystkich pysznymi ciasteczkami wielkanocnymi, które zostały dzień wcześniej przygotowane specjalnie na tę okazję. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.
      Celem spotkania było kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz integracja społeczności szkolnej.

PROGRAM GRANTOWY "ROSNĘ Z MATEMATYKĄ"

      W marcu dzieci z oddziałów przedszkolnych realizowały pierwsze działania z programu grantowego pt. "Matematyka dla zdolnego Smyka". Dzięki zakupionym chustom animacyjnym przedszkolaki kształtowały orientację przestrzenną. Ponadto do ćwiczeń zostały wykorzystane nowe klocki wafle oraz klocki budowlane. Nauka poprzez zabawę sprawiła dzieciom dużo radości.

KWIECIEŃ

WYCIECZKA DO CHEŁMSKIEGO DOMU KULTURY I DO SALI ZABAW "FANTAZJA"

      10 kwietnia odbyła się wycieczka dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. "Podwodny świat zwierząt". Spektakl był niezwykłym doświadczeniem i przeżyciem dla uczniów. Przeniósł ich w podwodny świat oceanu, gdzie mogli poznać różnorodność życia morskiego. Kolorowe kostiumy, efekty specjalne wzbudziły zachwyt i zainteresowanie najmłodszych widzów. Dodatkowo spektakl okazał się cennym doświadczeniem edukacyjnym o charakterze profilaktycznym. Poruszył ważne aspekty z życia dzieci, jakimi są uzależnienia od telefonów, brak przyjaciół, a także zanieczyszczenie środowiska.
      Po przedstawieniu dzieci udały się do sali zabaw "Fantazja", gdzie mogły miło i aktywnie spędzić czas. Uczniowie chętnie korzystali z atrakcji sali zabaw. Różnorodność wyposażenia umożliwiła niezapomniane chwile.

PROGRAM GRANTOWY "MATEMATYKA DLA ZDOLNEGO SMYKA" 2024

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych w marcu i kwietniu realizowały drugie działanie z programu grantowego mFundacji pt. "Rosnę z matematyką". Celem tego działania była nauka poprzez zabawę określania pomiarów objętości oraz posługiwanie się pojęciami: mniej, więcej i tyle samo. Dzięki zakupionym zakraplaczom i zlewkom plastikowym dzieci mogły odmierzać objętości, sprawdzać w którym słoiczku jest więcej lub mniej płynów. Dzieci były bardzo skupione na swoich działaniach. Zabawa nowymi pomocami sprawiła im dużo radości.

DZIEŃ CZEKOLADY

      W piątek 12 kwietnia w oddziale przedszkolnym w grupie 3-4 latków obchodzono Światowy Dzień Czekolady. Tego dnia dzieci przyniosły swoją ulubioną czekoladę. Była to okazja aby zobaczyć, powąchać, a przede wszystkim spróbować czekoladę. Dzieci dowiedziały się z czego powstaje czekolada i co jest głównym jej składnikiem. Ponadto dzieci poznały jak wygląda proces tworzenia czekolady i gdzie jest stosowana. Następnie przedszkolaki wykonały swoją czekoladę zamieniając się w małych cukierników. Po czym nastąpiła degustacja wykonanej czekolady. Był to dzień pełen słodkich przyjemności.

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

      16 kwietnia gościliśmy panią Magdę, właścicielkę: "Jasiowa Zagroda- Alpaki", która tym razem przybyła do nas z małym koźlątkiem - Balbinką. Balbinka na świat przyszła w niedzielę wielkanocną wraz z bratem bliźniakiem - Beniaminem. Uczniowie mogli nie tylko pogłaskać maleństwo, ale i potrzymać na rękach. Radości było co niemiara.

"TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM"

      Dnia 17 kwietnia w szkole w ramach akcji charytatywnej "Twój Dar Serca dla Hospicjum" została zorganizowana loteria fantowa.
      Loterię fantową przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski we współpracy z pedagogiem specjalnym. Celem akcji było pozyskanie pieniędzy na leczenie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Loteria fantowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. W akcję włączyli się również pracownicy szkoły. Łączna kwota jaka została uzbierana wynosi 630zł. Cała zebrana kwota została wpłacona na konto Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci.

Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY

      "W moim ogródeczku" - dnia 18 kwietnia odbyło się spotkanie z p. Iwoną w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody".

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "BAJU, BAJ..."

      W ramach realizacji Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Baju, baj..." dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego wysłuchały bajki ludowej pt. "Cudowne lekarstwo", a następnie wykonały piękne prace plastyczne.

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI PT. "Z EKOLOGIĄ NA TY"

      22 kwietnia z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt.
"Z Ekologią na Ty". Celem konkursu była m. in. edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz rozbudzenie pasji recytatorskich i przyrodniczych.
      W konkursie wzięło udział 8 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz 15 uczniów klas I- VI.
      Komisja wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:
Oddział przedszkolny:
I miejsce - Magdalena Kotlarz;
II miejsce - Lena Pyda;
III miejsce - Wiktor Bubczyk.

Uczniowie klas I- III
I miejsce - Jowita Bąk;
II miejsce - Aleksandra Uchańska;
III miejsce - Lena Pasieczna.
Uczniowie klas IV- VI:
I miejsce - Paulina Świderczuk
II miejsce - Fabian Kowalczyk;
III miejsce - Oliwier Szczepański.
      Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
      Na pamiątkę obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi p. dyrektor- Edyta Dul wręczyła wszystkim zebranym pamiątkowe liście, wydrukowane w drukarce 3D.

GRANT MATEMATYCZNY "MATEMATYKA DLA ZDOLNEGO SMYKA"

      W ramach realizacji programu grantowego "Rosnę z matematyką" w dniu 23 kwietnia przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do lokalnego sklepu, gdzie zakupione zostały nasiona do szklarni.

KONKURS KRUS

      Uczniowie klas IV-VI na zajęciach plastyki wykonali prace do XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, pt. "Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy"
      Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym upowszechnianych poprzez projekt "Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś" oraz popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
      W dniu 24 kwietnia 2024 r. odwiedził naszą szkołę przedstawiciel KRUS w Chełmie, p. Tadeusz Koczur, który przekazał dyplom z wyróżnieniem dla ucznia kl. VI Oliwiera Szczepańskiego oraz dyplomy za udział dla Roksany Pasiecznej i Pauliny Świderczuk, uczennic kl. VI.
      Uczniów do konkursu przygotowała p. Beata Wdowicz.

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "BAJU, BAJ..."

      W ramach realizacji Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Baju, baj..." dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego tym razem wysłuchały bajki ludowej pt. "Serce lasowiackie". Po wysłuchaniu utworu wykonały piękne serduszka.

233. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
      Uroczysty apel rozpoczęły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Najmłodsi zaśpiewali piosenkę patriotyczną pt. "Flaga biało - czerwona" i wspólnie wyrecytowali wiersz "Barwy ojczyste" Cz. Janczarskiego. Następnie uczniowie klasy V i VI inscenizacją, śpiewem i recytacją przenieśli nas w przeszłość, abyśmy mogli lepiej zrozumieć jakie znaczenie dla Polaków ma Konstytucja 3 Maja.

XVI GMINNE BIEGI EKOLOGICZNE "PAMIĘĆ, SPRAWNOŚĆ, RADOŚĆ"

      W dniu 30 kwietnia uczniowie uczestniczyli w XVI Gminnych Biegach Ekologicznych "Pamięć, sprawność, radość". Głównym celem biegów było propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie uczuć patriotycznych i kultywowanie tradycji miejscowości Pawłów.
      Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów, 8 z nich stanęło na podium:
- Wojciech Mielniczuk - I miejsce (kategoria chłopców oddziały przedszkolne);
- Jowita Bąk - I miejsce (kategoria dziewczęta klas II),
- Aleksandra Uchańska - II miejsce (kategoria dziewczęta klas II),
- Lena Pasieczna - III miejsce (kategoria dziewczęta klas III),
- Maja Domaciuk - III miejsce (kategoria dziewczęta klas V),
- Roksana Pasieczna - III miejsce (kategoria dziewczęta klas VI),
- Bartosz Iwaniuk - II miejsce (kategoria chłopców klas VI),
- Oliwier Szczepański - III miejsce (kategoria chłopców klas VI).
      Organizatorami XVI Gminnych Biegów Ekologicznych byli Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Pawłowie oraz Uczniowski Klub Sportowy "START PAWŁÓW".
      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.

PROGRAM GRANTOWY "ROSNĘ Z MATEMATYKĄ" 2024

      W drugiej połowie kwietnia w ramach realizacji trzeciego działania programu grantowego "Matematyka dla zdolnego Smyka" dzieci z oddziałów przedszkolnych sadziły roślinki w szklarniach. Ponadto wznosiły różnorodne i ciekawe budowle z nowo zakupionych klocków gigantów oraz wafli. Celem tego działania było rozwijanie umiejętności planowania i zagospodarowania przestrzennego.

MAJ

GRANT MATEMATYCZNY "MATEMATYKA DLA ZDOLNEGO SMYKA" 2024

      W dniu 8 maja w ramach realizacji programu grantowego "Rosnę z matematyką" przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do świetlicy wiejskiej na warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich "WÓLENIANKI". Podczas spotkania dzieci miały możliwość pomagania w przygotowaniu ciasta na naleśniki. Wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Po wspólnej pracy nastąpił czas degustacji pysznych naleśników. Dla dzieci był to czas pełen słodkości i radości.
      Serdecznie dziękujemy paniom z KGW "WÓLENIANKI" za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów kulinarnych.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "DZIEDZICTWO KULTUROWE LUBELSZCZYZNY"

      Dnia 9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie "Dziedzictwo Kulturowe Lubelszczyzny", który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lisznie. Celem konkursu było m.in.: poszerzenie wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego regionu i popularyzacja przyśpiewek ludowych. Zadaniem konkursowym była recytacja wiersza o tematyce ludowej, prezentacja przyśpiewki ludowej i wykonanie zadań dotyczących znajomości rozdziałów książki „Elementarz tradycji”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom za wzorową znajomość zagadnień dotyczącą dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny. Zostały również wręczone uczniom nagrody rzeczowe.

PROFILAKTYCZNY SPEKTAKL TEATRALNY "KSIĘGA ŻYCZEŃ"

      10 maja w naszej szkole odbył się profilaktyczny spektakl teatralny pt. "Księga życzeń". Spektakl przedstawiony był przez Teatr Magiczna Scena z Krakowa. Przedstawienie nawiązywało do właściwych relacji rówieśniczych, przyjaźni i dobrego zachowania. Zachęcało dzieci do okazywania szacunku drugiemu człowiekowi, a szczególnie osobom starszym. Spektakl poświęcony był również profilaktyce uzależnień od nikotyny i Internetu.
      Podczas przedstawienia dzieci z uwagą wysłuchały przekazywanych treści i brały aktywny udział w dyskusji. Ponadto występ zachęcał dzieci do czytania książek, które rozbudzają dziecięcą wyobraźnię i wskazują sposób na spędzenie wolnego czasu.
      Spektakl profilaktyczny był sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym za co serdecznie dziękujemy.

ECOKONKURS

      W dniach 06-11 maja w szkole przeprowadzono zbiórkę odzieży, której celem było wsparcie funduszu dla wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo oraz edukacja ekologiczna w zakresie gospodarowania odpadami.
      W czasie akcji zbierano m.in. odzież damską, męską, dziecięcą i niemowlęcą, obuwie, czapki, szaliki, koce, pościel i ręczniki. 16 maja przekazano Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo 14 pudeł z zebranymi rzeczami o łącznej wadze 182kg. Koordynatorem akcji była pani Monika Kotlarz we współpracy z Samorządem Uczniowskim.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

      W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, które rozpoczęło się od dnia 13 maja, uczniowie klasy IV wykonali plakat techniką kolażu, a uczniowie klas V-VI udali się do szkolnej biblioteki i wykonali sleevface.

MOTYLARNIA

      16 maja naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście, prawdziwe, żywe motyle z Motylarni w Lublinie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VI mieli okazję zobaczyć motyle z bardzo bliska, nakarmić je oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat ich życia. Ponadto uczestnicy spotkania oglądali kokony i jajeczka motyli. Każde dziecko mogło wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z pięknymi motylami. Na zakończenie dzieci oraz uczniowie wykonali śliczne magnesy w kształcie motyla. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali miłą niespodziankę za aktywny udział w warsztatach.
      To było wyjątkowe spotkanie pełne emocji i przeżyć dla młodszych i starszych. Była to niezwykła lekcja przyrody, która zostanie w pamięci dzieci na długo.

LAPBOOK O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

      18 maja 2024 roku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu "Lapbook o krajach anglojęzycznych", skierowanego do uczniów klas I-III.
      Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej inspirowanej wybranymi krajami, w których językiem urzędowym jest język angielski. Jednym z wymogów było także zawarcie w pracy informacji na temat Dnia Świętego Patryka.
      Zwycięzcą konkursu został Miłosz Jędruszak z klasy II, drugie miejsce zajął Michał Makowski, a trzecie Marcel Jonik (obaj uczniowie uczęszczają do klasy I).
      Wyróżnienia otrzymali Jowita Bąk i Aleksandra Uchańska z klasy II oraz Lena Pasieczna i Miłosz Szczepański z klasy III.
      Uczniowie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali również nagrody rzeczowe.
      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu językowej oraz artystycznej pasji.
      Organizatorem konkursu była Agata Maraszek - nauczyciel języka angielskiego.

CONGRATULATIONS!

AKCJA: "DRZEWA ZA BUTELKI" 2024

      Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w projekcie ekologicznym "Drzewa za butelki", organizowanej przez Grupę Aliplast w Lublinie. Jej celem było kształtowanie dobrych, ekologicznych wzorców wśród młodego pokolenia oraz troska o środowisko. Akcja "Drzewa za butelki" polegała na wymianie plastikowych butelek na drzewko (40 sztuk plastikowych butelek 1,5 l = 1 drzewko).
      W zamian za butelki szkoła otrzymała drzewka. Drzewka zostały posadzone w dniu 16 maja przez uczniów klas I-IV na terenie szkoły.
      Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

IV POWIATOWY KONKURS MUZYCZNY "ŻOŁNIERSKIE NUTY"

      17 maja dwoje naszych uczniów: Jowita Bąk oraz Szymon Protasiewicz wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Muzycznym pt. "Żołnierskie nuty" organizowany przez Szkołę Podstawową im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach, pod patronatem honorowym: Starosty Chełmskiego oraz Wójta Gminy Chełm
      Celem konkursu było m.in. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej w charakterze artystycznym, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, rozwijanie zainteresowań młodego pokolenia Polaków pieśnią wojskową, stworzenie możliwości prezentacji młodych talentów wokalnych i zdrowego współzawodnictwa.

GRANT MATEMATYCZNY "MATEMATYKA DLA ZDOLNEGO SMYKA"

      W ramach realizacji kolejnego działania programu grantowego "Rosnę z matematyką" dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w eksperymentach. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom najmłodsi poznali podstawowe zasady młodego chemika oraz ćwiczyli koncentrację i uwagę.

Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY

      W dniu 23 maja odbyło się spotkanie z p. Anetą Mikulską- fitoterapeutą i zielarzem w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody".

AKCJA "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ" - BOOKCROSSING W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK

      28 maja w naszej szkole, w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, odbyła się Akcja Bookcrossing - "Uwolnij książkę".
      Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka. Bookcrossing powstał, aby "uwalniać książki", a tym samym dawać innym radość czytania. "Uwalnianie książek" - to idea nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom.
      W myśl tej idei p. Monika Dudziak, bibliotekarz naszej szkoły, zaprosiła wszystkich nauczycieli do włączenia się w tę akcję. Okazało się, że niektórzy z grona pedagogicznego posiadają w domu książkę dawno przeczytaną, która stoi na półce zapomniana i chętnie podzielą się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają. Przyniesione książki zostały ułożone na stoliku, na górnym korytarzu. Dzieci i uczniowie naszej szkoły, mogli dowiedzieć się, czym jest bookcrossing, obejrzeć "uwolnione" książki, wybrać odpowiednią dla siebie i zabrać ją ze sobą, tym samym podarować jej drugie życie. W każdym uwolnionym egzemplarzu znajdowała się pamiątkowa naklejka.
      Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

DZIEŃ RODZINY

      "Rodzina. Tu zaczyna się życie, a miłość nigdy się nie kończy.", pod takim hasłem, 29 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie zaprezentowali występy artystyczne. Podczas występu nie zabrakło wierszy, układów tanecznych i piosenek poświęconych mamie i tacie. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali rodzicom "Sto lat" i wręczyli upominki.
      Po części artystycznej, uczniowie wraz z rodzicami udali się w plener - na boisko szkolne , gdzie czekały na nich przygotowane na ten dzień atrakcje: dmuchańce, karuzela, paintball, loteria fantowa, tatuaże, warkoczyki, konkurencje sportowe i poczęstunek. Wspaniała uroczystość mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu rodziców i uczniów.

CZERWIEC

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "EUROPEJSKIE STROJE LUDOWE"

      Uczniowie z klas IV-VI na zajęciach plastyki wykonali prace do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Europejskie stroje ludowe", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu.
      Celem konkursu było przybliżenie wiedzy o zróżnicowanym folklorze państw Unii Europejskiej, rozbudzenie wrażliwości na piękno i kreatywności, rozwijanie twórczej aktywności plastycznej.
      Zadaniem konkursowym było wykonanie samodzielnie, w technice dowolnej, pracę plastyczną przedstawiającą męski i żeński strój ludowy wybranego przez siebie regionu dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej.
      Finał konkursu odbył się w czerwcu 2024r. W wyniku prac jury uczennica klasy VI Paulina Świderczuk zajęła
I miejsce w kategorii klas IV-VI.
      Uczniów do konkursu przygotowała p. Beata Wdowicz.

"Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY"

      Warsztaty kulinarne z P. Angeliką Kanadys z wykorzystaniem urządzenia wielozadaniowego Thermomix w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody".

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH 2023/2024

      Przez cały rok szkolny 2023/2024 w naszej szkole odbywała się zbiórka baterii i nakrętek. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w akcji. W tym roku szkolnym uczestniczyło w niej 18 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz 17 uczniów z klas I-VI. Wszystkim, którzy przynieśli plastikowe nakrętki i baterie w dowolnej ilości pani dyrektor wręczyła drobne nagrody rzeczowe. Dzięki takiej inicjatywie nasza szkoła aktywnie przyczynia się do ochrony środowiska, a zarazem wspiera osoby potrzebujące.

"BEZPIECZNE WAKACJE"

      12 czerwca 2024 r. w związku ze zbliżającymi się wakacjami została przeprowadzona w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej prelekcja nt. "Bezpieczne wakacje" przez funkcjonariuszy policji z komisariatu w Rejowcu Fabrycznym.
      Wakacje to beztroski czas odpoczynku i relaksu, dlatego w tym czasie, w szczególny sposób należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
      Podczas pogadanki przypomniane zostały podstawowe zasady zachowania na drodze: dla rowerzystów, dla pieszych, jak zachowywać się w podróży, nad wodą, w lesie , w górach, na plaży oraz w domu. Przestrzeżono również uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, organizowania zabaw w niebezpiecznych miejscach oraz ograniczonym zaufaniu stosunku do osób obcych. Zwrócono również uwagę na kontakt z agresywnymi zwierzętami np. psami. Funkcjonariusze przypomnieli jak wygląda pozycja żółwia, która została zademonstrowana przez ucznia.

X REGIONALNY FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ "SIELISKIE NUTKI"

      13 czerwca dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego wzięły udział w X Regionalnym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej Siedliskie Nutki. Przedszkolaki wystąpiły w piosence "Złap lato za rękę" i zajęły I miejsce.

GRANT MATEMATYCZNY "ROSNĘ Z MATEMATYKĄ"

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych w drugiej połowie maja i na początku czerwca wykonały kolejne działanie z projektu matematycznego. Było to ostatnie zadanie w ramach realizacji grantu pt. "Matematyka dla zdolnego Smyka", w której dzieci kształtowały postawy przedsiębiorczości oraz rozwijały aktywność społeczną. Ponadto zostały zapoznane z banknotami i monetami. Dzięki zakupionym nowym pomocom dydaktycznym w miły i łatwy sposób przedszkolaki przyswoiły nowe wiadomości.

XII SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

      14 czerwca 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w XII Spartakiadzie Przedszkolaka "Mali sportowcy to my!". Organizatorem tego wydarzenia było Przedszkole Miejskie w Rejowcu Fabrycznym, a patronem Burmistrz Miasta Rejowiec Fabryczny.
      Przedszkolaki przed przystąpieniem do rywalizacji złożyli ślubowanie, zaprezentowali swoje rymowanki oraz zaśpiewali oficjalny hymn spartakiady "Sport to zdrowie". Ponadto obejrzeli występ zespołu "Cheerleaders" z rejowieckiego przedszkola.
      Dzieci rywalizowały w kilkunastu konkurencjach, m.in. wyścig slalomem z taczką i piłką, "sadzenie i zbieranie ziemniaków", skoki z piłką, marszobieg w "koronie na głowie" oraz tor przeszkód z tunelami.
      Wszyscy uczestnicy bawili się dobrze i chętnie uczestniczyli we wszystkich konkurencjach. Nasze wspaniałe przedszkolaki zajęły V miejsce w XII Spartakiadzie Przedszkolaka. Każda drużyna otrzymała puchar, medale oraz nagrody rzeczowe.

"Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY"

      Spotkanie z fizjoterapeutą - p. Agnieszką Szokaluk-Tybur w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody".

"Z MAMĄ I TATĄ POZNAJĘ ZAWODY"

      Warsztaty malarskie z panem Krystianem Tyburem w ramach realizacji projektu edukacyjnego w oddziale przedszkolnym "Z mamą i tatą poznaję zawody".

WYCIECZKA DO LUBLINA

      18 czerwca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce pociągiem do Lublina. Uczestnicy odwiedzili tarasy widokowe: przy dworcu PKP, oraz w Centrum Spotkania Kultur. Następnie grupa przespacerowała się po Starym Mieście, gdzie wszyscy skosztowali lodów z lodziarni Bosko. Kolejnym etapem wycieczki, był spacer po dziedzińcu Zamku Lubelskiego, tam, na Wieży Widokowej podziwialiśmy panoramę Lublina. Przygodę, w stolicy naszego województwa, zakończyła wizyta w galerii VIVO.

SZKOLNY RAJD ROWEROWY

      18 czerwca uczniowie klas I-III wybrali się na rajd rowerowy. Punktem docelowym wycieczki była pizzeria "Pizza u Ewy" w Kanie-Stacja. Celem rajdu rowerowego było wspólne spędzenie czasu uczniów w sposób aktywny i bezpieczny, poznanie okolic swojego miejsca zamieszkania oraz integracja wychowanków. Oprócz przejazdu przez piękną i spokojną okolicę na uczestników rajdu czekała przepyszna pizza. Korzystając z pięknej pogody, zamówioną pizzę zjedliśmy w ogrodzie przy lokalu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy dzieci z sąsiedniego przedszkola w Kaniem. Po wspólnej zabawie na szkolnym placu zabaw uczniowie naszej szkoły udali się na upragnione lody do pobliskiego sklepu spożywczego. Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji wrócili do szkoły.

NOCOWANIE W SZKOLE

      Ostatnie dni roku szkolnego 2023/2024 uczniowie naszej szkoły spędzili w nietypowy sposób.
      19 czerwca Samorząd Uczniowski zorganizował nocowanie w szkole, które wpłynęło pozytywnie na lepszą integrację uczniów klas I-VI. Ta noc z pewnością dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń!

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

      W dniu 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024, które rozpoczęło od mszy św. w kaplicy w Wólce Kańskiej. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły na rozdanie świadectw.
      Na sali gimnastycznej były podziękowania, nagrody, dyplomy i świadectwa z wyróżnieniem, na które zapracowali uczniowie naszej szkoły.
      Na zakończenie pani dyrektor Edyta Dul serdecznie podziękowała wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły za wspólną pracę, jak również tym wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność na rzecz szkoły.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej